POGLED U PROŠLOST - ON LINE IZLOŽBA DOMA KULTURE
Dom kulture u Srbobranu nastavlja sa aktivnostima u skladu sa pravilima koja su proizašla iz odluka koje je doneo Štab za krizne situacije povodom pandemije virusom covid 19. I dalje ljubitelji likovne umetnosti moći će putem internet portala da prate naše izložbe. Predstavljamo izložbu „Pogled u prošlost“.
Porodica Dunđerski je bila jedna od najbogatijih porodica u tadašnjoj Austrougarskoj. Poznati su po tome što su velikim trudom i radom, stekli svu svoju imovinu. Većina članova porodice bili su dobrotvori, učestvovali su u raznim humanitarnim akcijama, ulagali u kulturu i pomagali mladim umetnicima kao što su Laza Kostić, Uroš Predić, Jovan Jovanović Zmaj...
Početkom 17. veka iz Gacka preci Dunđerskih stižu u Austrougarsku.Najstariji poznati predak koji se najčešće uzima i za rodonačelnika je svakako Avram Dunđerski. O sticanju njihovog bogatstva postoje dve legende. Jedna je da je dok je nadničio Avram slučajno pronašao ćup sa zlatom, dok druga govori o tome da je za vrijeme Austro-Turskog rata Avram prevezao jednog Turčina iako to nije ni pretpostavljao. Iz zahvalnosti na spašavanju života i prevozu on mu ostavlja pare koje ovaj kasnije ulaže u investicije
Pred vama su reprodukcije slika pojedninih članova poznate veleposedničke porodice Dunđerski.
Jelena Lenka Dunđerski

– rođena u Srbobranu 21. novembra 1870. – preminula u Beču 21. novembra 1895. godine. Bila je najmlađa ćerka Lazara i Sofije Dunđerski, mezimica, po rečima mnogih savremenika bila je vrlo lepa, inteligentna i načitana devojka, a opet najpoznatija je po zabranjenoj ljubavi koju je gajila sa pesnikom Lazom Kostićem, koji je nakon njene tragične smrti njoj posvetio najlepšu pesmu ikada nastalu u narodu iz kog potiče.
Sofija Dunđerski (Đorđević)

– rođena je 1831 – umrla 1920. Bila je žena Lazara Dunđerskog i majka Olge Jovanović, Jelene Lenke Dunđerski, Dr. prava Geodona Gede Dunđerskog, Đorđa Đoke Dunđerskog i Emilije Milke Dunđerski.
Teodora Dora Dunđerski

– rođena u Srbobranu (1887. ili 1888.), poznata je kao žena Gedeona Gede Dunđerskog, industrijalca i veleposednika. Imali su troje dece: Lazara II (1903.-1956.) zatim Dušana (1906.-1977.) kao i Sofiju (1907.-nepoznato) koja kasnije postaje žena grofa Tivadara Deževija. Teodora Dunđerski umrla je u Novom Sadu 23. februara 1965. godine.
Gedeon Geda Dunđerski

– rođen je u Srbobranu 1. februara 1875. godine, sin Lazarov i naslednik najvećeg dela njegovih imanja i industrijskih pogona, bogatstvo koje se smatralo najvećim u Srba u Austro-ugarskoj monarhiji.
Gedeon Geda Dunđerski

Geda je bio doktor prava, bankar i veliki dobrotvor svoga naroda. Preminuo je u Budimpešti 12. jula 1939.
Lazar Dunđerski

sin Gece Dunđerskog, rođen u Srbobranu 25. marta 1833. godine, i ostaće upamćen kao najveći dobrotvor srpskog naroda, ktitor mnogih kulturnih i drugih zdanja koja su služila, a neka i danas služe njegovom narodu.
Lazar Dunđerski

Mnogo je ulagao u stvaralaštvo srpskih umetnika, a kada neko pomisli na veličinu bogatstva Dunđerskih, nesvesno misli na ono što je posedovao Lazar, jer je za njegovog života veličina poseda i broj industrijskih pogona bio na vrhuncu. Lazar je i definitivno najveći i najpoznatiji član ove srbobranske porodice.
GEDEON GECA DUNĐERSKI

– 1807. godine rođen je u Srbobranu, sin Avramov, smatra se začetnikom bogatstva u porodici, jer je od očevog imanja uspeo da napravi pravu poslovnu imperiju. Zanimljivo je da je on bio prvo dete koje je kršteno u današnjoj pravoslavnoj crkvi u Srbobranu, a krstio ga je Episkop Bački u znak prosperiteta sela i napretka naroda njegovog. Umro je 1883. godine.
Bogdan Dunđerski

Čovek koji je za svoje potrebe izgradio poznati dvorac Fantast, rođen je u Srbobranu 1861. godine.
Bogdan Dunđerski

Pored toga što je kao i svi Dunđerski bio veliki posednik zemlje, bio je i dobrotvor, čak i narodni poslanik, a ostaće upamćen po svom hedonističkom načinu života o kojem se i danas prepričavaju anegdote sa statusom legendi.
Bogdan Dunđerski

Umro je 1. novembra 1943. godine u svojoj rezidenciji nadomak Srbobrana, koja pripada Bečeju.
S.N.
Ovaj medijski prilog je deo projekta "ARTIKULTURIZACIJA" koji je finansijski podržan od strane opštine Srbobran. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Glasaj
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!