ZBOG ČEGA OKREĆEMO GLAVU I ĆUTIMO O NASILJU NAD ŽENAMA?!
Juče je počela akcija "16 dana aktivizma" . O nasilju nad ženama sinoć se razgovaralo na tribini u Domu kulture...
Sinoć je u Domu kulture održana tribina na temu nasilja nad ženama.Tribina je održana u okviru globalne kampanje "16 dana aktivizma" koju u svetu podržava više desetina hiljada vladinih i nevladinih organizacija.Kampanja po pravilu počinje 25. novembra kada se obeležava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a završava 10. decembra obeležavanjem Međunarodnog dana ljudskih prava.
Voditeljke tribine, Biljana Živanov i Ivana Rodušek, psihološkinje Centra za edukaciju i konsalting Metis iz Novog Sada, upoznale su prisutne o vrstama nasilja nad ženama, uzrocima i posledicama, kao i načinima prevencije.Još jednom su podsetile na poražavajuću statistiku u našoj zemlji koja govori da je u poslednjoj deceniji 327 žena izgubilo život kao posledica nasilja u porodici ili partnerskoj vezi.
Na tribini se nakon uvodnog predavanja čulo koliko su neophodna sistemska i dugoročna rešenja, kao i umreženost svih institucija kojima se žene koje trpe nasilje obraćaju za pomoć.
Ono što je nedostajalo je veća posećenost tribini, jer je prvi korak u suočavanju sa ovako krupnim društvenim problemom podizanje svesti što šireg kruga javnosti. Srbobranska pubilka nije izuzetak,jer bilo da se radi o razvijenim ili nerazvijenim sredinama i društvima, nasilje nad ženama je nešto od čega se još uvek, po pravilu, okreće glava i ćuti.
Stvarni kritički odnos javnosti prema ovom problemu još uvek u našem društvu nije dovoljno afirmisan, a najčešće se svodi na nivo senzacije i licemerno pokazivanje saosećajnosti sa žrtvama nasilja. Tek kada ekstremni slučajevi dospeju u medije, koji najčešće u svakodnevnoj borbi za profitom ovakve slučajeve eksploatišu kao robu sve dok to podiže tiraže, javnost se uznemiri i vrlo često se desi da ne razgovaramo o nasilju osuđujući nasilnika, ili kako sprečiti nasilje, nego o tome ko je, kad i šta objavio. Turobno vreme i komplikovani odnosi u kojima živimo doneli su nam ovu vrstu društvene "tekovine", ali to je nešto na čemu svi odgovorni članovi našeg društva treba da rade, da zasučemo rukave i učinimo napor da postojeće stanje promenimo i tako smanjimo broj žrtava nasilja.
Pored Doma kulture koji je organizovao ovu tribinu, Centar za socijalni rad opštine Srbobran pridružiio se takođe obeležavanju 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Oni su organizovali susret sa žrtvama porodičnog nasilja. Prilikom ovog susreta i kroz zajednički rad pokušali su da ih upoznaju sa ciljevima rada sa porodicama u kojima je prisutno nasilje.
Avgust:
11 prijava nasilja.
Vrsta prijavljenog nasilja:
psihičko - 4, fizičko - 4,
ekonomsko, psihičko, fizičko - 3.
Porodični odnos sa žrtvom nasilja:
6 slučajeva partnerskog nasilja, supruga,
3 slučaja roditelj je žrtva, a nasilnik odraslo dete,
2 slučaja u kojem je žrtva dete a roditelj nasilnik.
Septembar:
8 prijava nasilja u porodici.
Vrsta prijavljenog nasilja:
psihičko - 2, fizičko - 4,
fizičko i psihičko - 2.
Odnos sa žrtvom nasilja:
5 slučajeva partnerskog nasilja,
2 slučaja u kojim je nasilnik dete a roditelj žrtva,
1 slučaj nasilja u instituciji.
Oktobar:
9 prijava nasilničkog ponašanja u porodici.
Vrsta prijavljenog nasilja:
fizičko - 5,
fizičko i psihičko - 4.
Odnos sa žrtvom nasilja:
6 slučajeva partnerskog nasilja,
2 slučaja u kojim je dete nasilnik a roditelj žrtva, jedan slučaj u kojem je roditelj nasilnik a dete žrtva.
- Posledice nasilja ne mogu se izraziti brojkama. Broj neprespavanih noći, polomljenih tanjira, uvreda I psovki, šamara, pesnica, polomljenih ruku. STOP NASILjU. STOP NASILjU NAD ŽENAMA", saopšteno je iz Centra za socijalni rad.
Postavio: Administrator dana 2016.11.26 |
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!