Vrh

Tvoja trenutna lokacija:  Index / Info / SEDAMDESET GODINA KOÅ ARKE I RUKOMETA U SRBOBRANU

PRIÄŒA O RUKOMETU U SRBOBRANU - PRVI 55 GODINA!


Ove godine obeležava se 70 godina igranja rukometa u Srbobranu.  Veliki jubilej koji jasno govori o dugoj sportskoj tradiciji i mestu koje rukomet zaslužuje u našoj sredini. Evo priÄe o tome kako je sve poÄelo. ..


Rukometni klub u Srbobranu osnovan je 1954. godine pod imenom Partizan. Glavni inicijator i osnivaÄ bio je profesor fiziÄkog vaspitanja Dejan Purać, koji je u prvim godinama postojanja kluba bio predsednik, trener, menadžer i organizator utakmica. U poÄetku se igrao tzv. veliki rukomet na fudbalskom terenu. Prema usmenom predanju, tim je Äinilo 10 igraÄa u polju i golman, a ekipe koje su nastupale pred publikom igrale su meÄ‘usobno dva puta po 30 minuta. Na velikom terenu, linija šesnaesterca bila je ono što danas predstavlja liniju šesterca.  Penale su igraÄi izvodili s udaljenosti od 13 metara. Kasnijih godina prešlo se na mali rukomet, na terenu dimenzija 20x40 metara, uz zadržavanje trajanja meÄeva na dva puta po 30 minuta, zapisao je svojevremeno RenÄar Deže, dugogodišnji dopisnik MaÄ‘ar So-a koji je pratio rukomet , alii ostale sportove i klubove u našoj sredini. Dalje, RenÄar beleži:

Godine 1956. srbobranski rukometaši su se ukljuÄili  u okružnu rukometnu ligu baÄke grupe, gde su se takmiÄili za bodove u šampionatu. Njihov teren se nalazio u dvorištu stare gimnazije, sada poslovnog centra PTC. Kasnije su igrali na terenu uz kanal (na mestu gde je sada hotel Elan), a potom je teren sa manjom tribinom premešten na zapadnu stranu današnje sportske hale, taj prostor delili su rukometaši BaÄke, uÄenici gimnazije Svetozar Miletić i škole Vuk Karadžić. Nekoliko godina koristili su i teren osnovne škole Jovan Jovanović Zmaj za treninge i utakmice.

U tadašnjem timu igrali su Mika Subakov, st.Sava ŠijaÄić, Dušan Ćosin, Drago Gavanski, Hanzi Pirmajer, Dušan Mudrinski, Milan Gavanski, Rajko Živkov, Veljko Lazarević, TiÄe ŠarÄev, Savo Zgoda i Josip Pirmajer. Rad tima su pomagali: Šandor Androcki, Kuzman Grujić-BaÄika, Šandor Janković  i Joca apotekar (Äije prezime ne zna niko). 

Rukometni tim 1972. godine. Stoje  (sa levo na desno): Živko Nastić, Jožef Sep, Gavro ŠarÄev, Sava ŠijaÄić, Dragan Maksimović, Jožef Budai, Milan Gavanski, Doka Grujić. ÄŒuÄe: Peter Fulajtar Péter, Durica Tutorov, Bane Ivkov, Laslo Gužela László, Aca Grujić, Boško PjevaÄ (slika).

1957. godine rukometaši su dobili novog trenera, profesora fiziÄkog vaspitanja Ivana Kustudiju. Novi trener je osvežio tim novim, mladim igraÄima. On je u BaÄkoj ligi uÄestvovao sa sledećim igraÄima gde su srbobranski rukometaši prvenstvo završili u srednjoj ligi:

Milan Purać, Pavle Radišić, Slavko Krnjeta, Jožef Budai, Milan Mudrinski, Vasa Nikolić, Elek Horvat, Imre MilaÄki, Äoka Grujić, Bela Šige, Ivan Kaćanski, Oga ŠarÄev, Šandor i Lajoš Odri, Šandor Patarić i Manul Äurić, jedan od najboljih rukometaša Srbobrana, kasnije je igrao za novosadsku Slaviju (1964-1968), beogradsku Crvenu zvezdu (1968-1970), AranÄ‘elovaÄki Šamot (1970-1971), Sintelon iz BaÄke Palanke (1971-1972),  i Metaloplastiku iz Šapca.Kao igraÄ Metaloplastike povredio je desnu ruku i morao je da prekine aktivno igranje. Igra tima pod voÄ‘stvom novog trenera toliko se poboljšala da su u sezoni 1958-59. iz BaÄke lige uspeli da se plasiraju u VojvoÄ‘ansku rukometnu ligu.

Godine 1958. u Srbobranu je osnovana ženska rukometna sekcija. Ženski tim je igrao samo prijateljske utakmice sa ekipama iz okoline, poput ekipa iz BeÄeja, Vrbasa i Novog Sada. Ni u jednu ligu se nisu ukljuÄili  za šampionske bodove. OsnivaÄi ženskog tima bile su: Magdalena (Štefanac) DragiÄević, Zora Grujić, Anica PelÄer, Mirjana ÄŒurÄić, Dragica Sekica, Julka Kaplarski, Zora Dudaš, Mirjana ŠarÄev i Ivanka (Marković) Gavanski. Njihov trener bio je Dejan Purać.

Od poÄetka šezdesetih godina prošlog veka, tim koji je tada već funkcionisao pod imenom BaÄka, dobio je novu generaciju igraÄa: Aca Grujić, Peter i Ištvan Fulajtar, Kosta DunÄ‘erski, Mile Tatić, Ferenc Pekalić, Dragan Maksimović, Bane Ivkov, Pera Vulić i Laslo Gužela.

Godine 1967. omladinski tim BaÄke uÄestvovao je na završnim utakmicama Beogradskog omladinskog kupa u rukometu, održanom u Beogradu, gde su u utakmici za treće mesto pobedili ekipu iz Osijeka rezultatom 26 - 22. Na turniru su uÄestvovale ekipe iz Beograda, Prištine, Osijeka, Virovitice, Novog Sada i Valjeva. Omladinski rukometni tim našeg grada više puta je uÄestvovao na Beogradskom omladinskom rukometnom turniru, gde su svake godine mladi rukometaši BaÄke postizali zapažene rezultate. U dresu Srbobrana nastupali su, izmeÄ‘u ostalih: Ferenc Pekalić, mlaÄ‘i Sava ŠijaÄić, Peter i Ištvan Fulajtar, AnÄ‘elko PivniÄki, Dragan Maksimović, Laslo Gužela, Ivan Simin, Boško PjevaÄ, Uroš Ivanović, Gavro ŠarÄev, Doka Grujić, Tibor Bergel i Jožef Sep.

U tom periodu znaÄajnu pomoć u radu kluba pružao je Milan Stanaćev - Miša, veliki zaljubljenik u rukomet, koji je svoje slobodno vreme provodio brinući o poslovima oko tima. Kasnije se u rad ekipe aktivno ukljuÄio Moma Rankov, koji je bio Älan uprave i kraće vreme obavljao dužnost trenera prvog tima.

Pod voÄ‘stvom predsednika kluba Branka DebeljaÄkog naši rukometaši ostvarili su najveće uspehe u istoriji kluba.

Od 1969-1970. godine Älanovi prvog tima postali su: Živko Nastić, Nandor Benko, Nikola Grubić, Radoslav VuÄković, Laslo Ifju, Milenko Sekulić, MomÄilo Rankov i Branko DebeljaÄki.

Od 1975. godine pioniri rukometne škole takoÄ‘e su se ukljuÄili u treninge prvog tima u Novosadsko - Sremskoj ligi: Janoš Gere, Ivan Brinzej, Milan PlazaÄić, Milenko Pisar, Atila Fenjveši, Dragan AÄ‘anski, Tibor Segi, Eljub Nasufović, Šandor i Zoltan Sep, Borislav Lutkić, Janoš Pekalić, Kosta Brankov, Arpad Fenjveši, Pal Segi, Ištvan NaÄ‘, Miroslav Grujić, Ištvan Brašnjo, Bela Fišer i Ištvan Segi.

Godine 1972. pod voÄ‘stvom trenera Mite Gložanskog formirana je izvanredna ženska rukometna ekipa, koja je uÄestvovala u meÄ‘uopštinskoj ligi za žene. Igra ekipe se toliko popravila da su 1981. godine ušle u vojvoÄ‘ansku ligu za žene.
Na presudnoj utakmici u Novom Sadu pobedile su ekipu ŽeljezniÄara sa razlikom od 10 golova. Nakon nekoliko uspešnih sezona, ženski odsek je ugašen (prestao da postoji-u bukvalnom prevodu) 1984. godine zbog nedostatka finansija i mlaÄ‘ih igraÄa. Trener Mita Gložanski je Äesto iz svog džepa plaćao putne troškove i ugostio i domaće i gostujuće ekipe.

IgraÄice ženske ekipe su  bile: Milena Popov, Ankica Bilogrević, Radoslava Stupar, Nada Rajović, Marija Barta, Vera Milošev, Roža Pulai, Zora Varagić, Olga Ristić, Sofija Stanaćev, Nada Stojić, sestre Ana i Žofija Knefeli, Zora Trninić, Branislava Jojkić, Zita Jović, Draginja Pantelić, sestre Bajić i Tešanović.

Od 1980-ih godina, za popularizaciju rukometa mnogo su doprineli Janoš Gere, Atila Gujaš, Vince Horvat i Laslo Ifju.


Muški tim je tokom 10 - 15 godina sa manjim i većim uspehom igrao u Južno BaÄkoj -Sremskoj ligi, zajedno sa sledećim ekipama:  TSK iz Temerina, novosadski ŽeljezniÄar, žabaljski ŽSK,  Jedinstvo iz Nove Pazove, laćaraÄki LSK,  RadniÄki Šid,  Mladost BaÄki Jarak itd. Tim je godinama nastupao pod imenom Vulkan-guma, a kasnije je promenio ime i zvao se Elan. Svaka promena imena donela je nešto novo u rad kluba.

Sezona 1995-1996 donela je velike promene u istoriji rukometa našeg grada. Upravu kluba preuzelo je novo rukovodstvo: Branko DebeljaÄki direktor, Slobodan Jeremić, ÄorÄ‘e Manojlović, Bane Ivkov, Žuljević Ferenc rekviziter, Zoran ÄŒobanov blagajnik, Nikola Grubić sekretar, Radivoj Paroški predsednik. Tim se plasirao u Drugu ligu i završio prvu sezonu na osmom mestu.

U sezoni 1996-1997, rukovodstvo kluba smatralo je da igraÄi imaju dovoljno znanja i snage da pokušaju da osvoje prvo ili drugo mesto na tabeli, što bi znaÄilo ulazak u Prvu ligu za ekipu.

Nakon završetka prvenstva 1996 - 1997, rukometaši Srbobrana osvojili su drugo mesto u II ligi i stekli pravo da u sezoni 1997-1998 nastave takmiÄenje u tzv. Beloj prvoj ligi za osvajanje šampionskih bodova. ÄŒlanovi Bele rukometne lige bili su: Šamot (AranÄ‘elovac), Kikinda (Kikinda), Rudar (Kostolac), Potisje-Pleteks (Ada), Elan (Srbobran), RadniÄki-Fidelinka (Bajmok), Vranje (Vranje), Studentski grad (Beograd), Bor (Bor), Obilić (Beograd), Srem (Šid), Brskovo (Mojkovac), Kolubara (Lazarevac), Vojvodina Univereksport (Novi Sad), Gradnulica (Zrenjanin), Jagodina (Jagodina).

U prvoj sezoni tim je završio na sedmom mestu pod voÄ‘stvom trenera Radovana Vujovića i pomoćnog trenera Borislava Lutkića, uz uÄešÄ‡e sledećih igraÄa: Saša VuÄević, Ilija Bjelica, Miloš Pejakov, Dejan Petković, Mile Macanović, Marko Borković, Dejan Macut, Goran Matić, Milan Vještica, Predrag ÄorÄ‘ević, Siniša BekraÄ, Goran Živkov, Miroslav Buvajić, SrÄ‘an RakiÄević, Dragan Kuzman, Predrag Georgijević, Željko Mijatović, Vladimir Grubašić, Mirko Stojanović, Milan Antonić, Goran AniÄić, Predrag Brkić, Ivica Obradović.

Tokom tih godina glavni sponzori tima bili su: opština Srbobran, radniÄka organizacija Elan i novosadski Naftagas. Nakon dve uspešne godine takmiÄenja u I ligi, tim je zbog finansijskih poteškoća ispao iz prve i  druge lige. Kroz nekoliko godina rad u rukometnom klubu je potpuno obustavljen, a ekipa je prestala da postoji.

Od 2004. godine ponovo je krenuo rad u ekipi pod imenom Kamen-mermer, pod voÄ‘stvom predsednika Stevana BeÄejca i trenera Nova Delibašića. Rukometaši su se takmiÄili u JužnobaÄkoj-sremskoj ligi, gde su postigli dobre rezultate protiv timova kao što su drugi tim Vojvodine iz Novog Sada, BeÄej iz BeÄeja, Ruma iz Rume, Mladost II iz Jarka i drugi.

U prvenstvu 2007-08. godine osvojili su prvo mesto sa Äetiri boda prednosti i plasirali se u VojvoÄ‘ansku rukometnu ligu. MeÄ‘utim, jesenji deo prvenstva u tom rangu nisu mogli nastaviti zbog finansijskih problema i kašnjenja rekonstrukcije sportske hale. Uprava je kod takmiÄarske komisije odustala od daljeg uÄešÄ‡a.

Tadašnji predsednik kluba Stevan BeÄejac I uprava rade na reorganizaciji ekipe, osvežavanju mladim igraÄima, i po planovima  u jesenjoj sezoni 2009-2010 ponovo će zapoÄeti osvajanje šampionskih bodova u meÄ‘uopštinskoj rukometnoj ligi.

U VojvoÄ‘anskoj rukometnoj ligi sledeći igraÄi nisu mogli da nastave takmiÄenje (krivicom drugih) i svoje zasluženo mesto su ustupili drugim ekipama: Aleksandar PivniÄki, Dušan i Miloš Vraneš, SrÄ‘an Dinjaški, Nemanja Gavanski, Stefan Radović, Gordan Jokić, Paroški Kristijan, Branislav Horvat, Bojan Kurdulija, Aleksandar Arizanov, Jovan Simin i Milan Radojević.

Ovaj medijski prilog je deo projekta "70 godina košarke i rukometa u Srbobranu" koji je finansijski podržan od strane opštine Srbobran. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.



 

Postavio: Administrator dana 2024.11.07

 

                                    

 

Glasaj
     

Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!
 Prijavi se
PESMA DANA



Pretraga
Partneri
Srbobran.net
Instagram
Termoglas
Raspored sahrana
Apolon
Old Times Pub
King
gold cakes
Minipani
Index
Ignis
Statistika







Ko je online?
clanova: 0, gostiju: 65
                              
stampaj | Powered by Koobi:CMS 7.72 © Bitskin® Webdesign | Redakcija | Lesezeichen / Weitersagen